E-Ticaret

Tasarım Şefiniz

E-ticaret Ne demek?

Pazarlama ve satış yöntemlerine, internet seçeneklerini de ekleyen şirketler, sadece belirli bir topluluğa satış yapabilmenin bir sonraki boyutuna geçip, üretkenliği ve yaratıcılığı arttıran küresel elektronik ticaret bağlantıları kurma şansını elde edebilmeye başlamıştır. Önceden birçok şirket televizyon, gazete, radyo ve benzeri araçları kullanarak potansiyel müşterilerine ulaşmaya çalışırken, bugün bunlara İnternet üzerinden reklamcılık ile tanıtım yapıp pazarlama yapabilme olanağı da sağlanmıştır.

Elektronik ticaretin araçları, birbirleriyle ticaret yapanların ticari işlemlerini kolaylaştıran telefon, faks, bilgisayar, elektronik ödeme ve para transfer sistemleri, elektronik veri değişimi sistemleri (Electronic Data Interchange-EDI), İnternet gibi her türlü teknolojik ürünlerdir.

E-Ticaret Entegrasyonları

E-Ticaret’in anahtar kelimelerinden biri entegrasyondur. İnternet her türlü entegrasyonun sağlanması için mükemmel bir alt yapı sunmaktadır. Bu sayede e ticaret siteleri iş süreçlerini entegre ederek hizmet kalitesini ve iş gücü verimliliğini artırabilmektedir.

E-ticaretin uluslararası kabul görmüş üç türü vardır: işletmeler arası (B2B),işletmeden-tüketiciye (B2C) e-ticaret, kullanıcıdan-tüketiciye (C2C)

B2B E-Ticaret

B2B genelde firmalar arası iş süreçlerini birbirine bağlayan e ticaret türü denebilir. Mesela Tedarikçi ile bayiler arasında siparişlerin internet üzerinden yapılması, süreçlerin internet üzerinden yürütülmesi örnek gösterilebilir.

B2C E-Ticaret

B2C ise örneği gün geçtikce artan bir e-ticaret modelidir. En büyük örneği Amazon tüm dünyadaki tüketicilerin hemen her ihtiyaçlarının karşılanabildiği e-ticaret sitesidir. İş sahibi bu sayede ulaşamadığı milyonlarca müşteriye ulaşma imkânı sağlar.

C2C E-Ticaret

C2C şahıslar birbiri arasında ki yaptıkları e-ticaret biçimidir.En büyük örnekleri arasında sahibinden.com diyebiliriz. Mesela bir aracınız var ve bu aracı ikinci el olarak satacaksınız.Sizin diğer şahısa yapmış olduğunuz satış biçimidir.