E-ticaret Ne demek?

Pazarlama ve satış yöntemlerine, internet seçeneklerini de ekleyen şirketler, sadece belirli bir topluluğa satış yapabilmenin bir sonraki boyutuna geçmiştir. Üretkenliği ve yaratıcılığı arttıran küresel elektronik ticaret bağlantıları kurma şansını elde edebilmeye başlamıştır. Önceden birçok şirket sadece televizyon, gazete, radyo ve benzeri araçları kullanıyorlardı. Potansiyel müşterilerine ulaşmaya çalışırken, bugün bunlara İnternet üzerinden reklamcılık ile tanıtım yapıp pazarlama yapabilme olanağı da sağlanmıştır.

E-Ticaret Entegrasyonları

E-Ticaret’in anahtar kelimelerinden biri entegrasyondur. İnternet her türlü entegrasyonun sağlanması için mükemmel bir alt yapı sunmaktadır. Bu sayede e ticaret siteleri iş süreçlerini entegre ederek hizmet kalitesini ve iş gücü verimliliğini artırabilmektedir.

E-ticaretin uluslararası kabul görmüş üç türü vardır: işletmeler arası (B2B),işletmeden-tüketiciye (B2C) e-ticaret, kullanıcıdan-tüketiciye (C2C)

B2B E-Ticaret

B2B genelde firmalar arası iş süreçlerini birbirine bağlayan e ticaret türü denebilir. Mesela Tedarikçi ile bayiler arasında siparişlerin internet üzerinden yapılması, süreçlerin internet üzerinden yürütülmesi örnek gösterilebilir.

B2C E-Ticaret

B2C ise örneği gün geçtikce artan bir e-ticaret modelidir. En büyük örneği Amazon tüm dünyadaki tüketicilerin hemen her ihtiyaçlarının karşılanabildiği e-ticaret sitesidir. İş sahibi bu sayede ulaşamadığı milyonlarca müşteriye ulaşma imkânı sağlar.

C2C E-Ticaret

C2C şahıslar birbiri arasında ki yaptıkları e-ticaret biçimidir.En büyük örnekleri arasında sahibinden.com diyebiliriz. Mesela bir aracınız var ve bu aracı ikinci el olarak satacaksınız.Sizin diğer şahısa yapmış olduğunuz satış biçimidir.

 
 

Neden E-Ticaret ?

  • E-ticarete geçmeniz halinde,7 gün 24 saat müşteriye yanıt veren ve ihtiyaçlarını karşılayan bir platform da oluşturmuş olursunuz. Gerçek hayatla kıyasladığınız zaman çok büyük bir avantaj oluşturan bu durum, e-ticaretin en büyük faydalarından birisi olarak da gösterilebilmektedir.
  • Dükkan açmak zorunda kalmadan, çok daha az bir ücret karşılığında e-ticarete başlayabilirsiniz. Bu sayede daha düşük maliyetlere ticaret yapabilirsiniz.
  • Her gün internete bağlanan kullanıcı sayısında yükseliş olan ülkemizde, ürünlerinizi daha fazla insana ulaştırabilmeniz mümkün hale gelmiştir.

Maddeler daha da çoğaltılabilir, ancak e-ticaretenizin olmadığı her gün ciddi miktarda müşteri kaybettiğiniz de rahatça ifade edilebilir. Çağa ayak uydurmak ve daha fazla kullanıcıya ürünlerinizi ulaştırmak istiyorsanız, sizin de yapmanız gereken e-ticaret mağazanızın olmasıdır.

 
SİZİN HALA E-TİCARET MAĞAZANIZ YOK MU ?
 
0 +
Yılı aşkın tecrübe
0 +
Başarılı proje
0 +
Danışmanlık